İçeriğe geç

ÇATLAK TEDAVİSİ YÖNTEMLERİ

Temmuz 19, 2013

LAZERLe çatlak tedavisiÇATLAK TEDAVİSİ YÖNTEMLERİ

Çatlak oluşumu tedavisi oldukça güç bir cilt problemidir. Hamilelik sırasında ve ergenlik döneminde yoğun olarak gözlenen bu cilt problemi sanki oradaki doku birbirinden ayrılmışçasına kötü bir görüntü vermektedir. Herhangi bir acıya ağrıya sebep olmasa da insanlar tarafından görünümü itibari ile rahatsız edici bulunmaktadır.

Çatlakların oluşmaması için uzmanlar bol su içilmesini, c vitamini alınmasını, deriyi güçlendiren E vitaminin dengeli olarak yiyecekler ya da tabletler halinde alınmasını önermektedirler. Besin alışkanlığının sağlıklı hale getirilmesi hormonal denetimi de güçlendireceğinden bu sayede hem çatlakların oluşması engellenmekte, hem de var olan cilt çatlaklarının büyümesi baskılanmaktadır. Bunun yanında alfa- hidroksi asit ve retinoik asit içeren ilaçlar da hormonal denetimin sağlanmasında ve çatlaklı bölgede enflamasyon oluşmasının geriletilmesinde etkili olabilmektedir.

Çatlak tedavisi yöntemleri belirli bir noktaya kadar cilt çatlarında gerilemeyi sağlayabilmektedir. Çatlak tedavisi yöntemleri içinde en etkili bulunanlar lazer ışınlarının kullanıldığı tekniklerdir. Bu yöntem ile çatlakların ciltten farklı olan renk tonu uyumlu hale getirilerek belirginliği azaltılmakta ve bağ doku elemanları uyarılarak cildin canlanması sağlanmaktadır. Cilt çatlaklarının oluşmasında sorumlu olan yapısı bozulan elastinleri aktif hale geçirebilmek mümkün olmadığı için kolajen yapı destek elemanları uyarılmakta hücrelerde yenilenme başlatılmaktadır.

Çatlak tedavisi yöntemleri kesinlikle uzman dermatologlar tarafından uygulanması gereken profesyonel tekniklerdir. Kişiler kendi imkanları ile çatlaklarından kurtulamamaktadırlar. Dolaylı olarak bu konuda hayal kırıklığı yaşayarak sorunu psikolojik olarak da taşıyabilirler. Bu noktada hekimlerin görüşlerini almak önemlidir.

 

Reklamlar
Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: